Dziś miało być na zupełnie inny temat, ale mąż wczoraj przyniósł z pracy gazetę – Jastrzębski Węgiel, więc postanowiłam zmienić temat wpisu. Jest to miesięcznik, w którym opisane są wydarzenia, które miały miejsce w spółce, ale też jest kącik kawałów, a także zawsze jest miejsce, na wypowiedzi maluchów. Tym razem zapytano przedszkolaków o Walentynki i zakochanie się. Nie umiałam się oprzeć, żeby nie dać Wam przeczytać tych wypowiedzi. A oto one:

„Zakochani, to moja mama i tata. Zakochani to znaczy, że ich życie jest szczęśliwe. Są dla siebie dobrzy i trzymają się za ręce. Zakochani mówią np. „mam dla Ciebie prezent”. Moja mama da Tatusiowi na Walentynki słodycze, bo on lubi Prince-polo. Jak Mama miała urodzinki, to dostała od taty aparat i jeszcze się go uczy.”

„Zakochani to ludzie, którzy kochają małe dzieci. Dorośli też mogą być zakochani, a to oznacza, że mogą robić dużo rzeczy razem np. sprzątać pokoje. Lubią się całować i chodzą na randki. Jak się kogoś kocha, to można komuś dać ładny prezent, np. pierścionek albo nowe buty. Mężczyźni czasem mówią kobietom „ale ty dziś ładnie wyglądasz”, a one się uśmiechają.”

„Zakochani, żeby im było miło, to mówią „ja ciebie mocno kocham”. Mogą się trzymać za ręce i chodzić razem na spacery. Walentynki to jest taki dzień, że się daje kartkę z serduszkiem i tam jest coś napisane. Na przykład „kocham cię i i bądź ze mną na zawsze.” Ja jeszcze takie walentynki nie dostałam, ale na pewno dostanę od Stasia, bo go bardzo lubię.”

„Jak ktoś jest w kimś zakochany to znaczy, że się z nim lubi bawić. Ja lubię się bawić z Laurą. Nie wiem, co to są Walentynki, ale lubię dostawać prezenty. Chciałbym dostać taki fajny samochód, a mój tatuś spodnie i skarpetki. Mamusia mogłaby dostać od tatusia sweterek, najlepiej taki różowy.”

„Zakochani, to np. moi rodzice. Ludzie, jak są zakochani to się przytulają, a czasem mogą sobie dać buziaka. Kochać kogoś tzn. że się kogoś też lubi. Można też lubić koleżankę z przedszkola. Walentynki można dać komuś prezent, np. taką fajną koszulę albo kwiatki. Mężczyźnie dają kobietom kwiatki, bo one to lubią.”

„Zakochani, to taki ktoś, kto mocno kogoś kocha. Ludzie są zakochani, kiedy się bardzo lubią i się całują. Moja mamusia kocha tatusia, bo daje mu buziaki. Na Walentynki daje się prezenty. Tatuś lubi kupować mamie łańcuszek, a mama tacie portfel. Dziewczyny lubią dostawać kwiaty, bo one ładnie pachną.”