DSCN8364Jakoś tak ostatnio kulinarnie się u mnie zrobiło. Jak nie ciastka, to ciasto jakieś, a teraz jeszcze krokiety z mięsem. Przepis na farsz mam od sąsiadki. Wcześniej długo szukałam tego odpowiedniego i wreszcie znalazłam. Podzielę się nim z Wami, może któraś będzie chciała go wypróbować.

Od jakiegoś czasu, smażę naleśniki na zamówienie dla jednej Pani, która pracuje z moim mężem. Raz dałam Jej na spróbowanie mojego krokieta, a ona mi swojego, z serem i pieczarkami. Posmakowały Jej te moje, więc chciała, żeby Jej zrobić.  Ona nie ma czasu, za to ma kasę i zapłaci każdą prawie kwotę. Tak więc zakasałam rękawy i do roboty ;) A oto przepis na farsz:

1,30 kg łopatki

0,5 kg podgardla lub boczku

1,20-1,30 kg kapusty kiszonej

3 duże cebule

przyprawy

Mięso ugotować, kapustę również, po czym przecisnąć ją przez praskę i zmielić z mięsem. Cebulę pokrojoną podsmażyć i dodać do farszu. Przyprawić do smaku i oto cała filozofia ;) Nakładać farsz na naleśniki(przepisu nie podaję, bo każdy raczej taki posiada), zawijać, obtoczyć w jajku i bułce i podsmażyć. Kiedy ostygną, zapakować do woreczków i zamrozić, jeśli nie zjeść części od razu, bo wychodzi ich ok. 27 sztuk! ;)

No, to kto się pokusi? Żeby oczywiście zrobić takie krokiety? ;)